نمایشگاه بین المللی نفت و تکرار نابسامانی !

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی در روز یکشنبه مورخ ۱۶/۰۲/۹۷ و با حضور زنگنه وزیر نفت ، و تنی چند از مسئولان این حوزه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران آغاز بکار نمود. بنا بر اظهارات مسئولان برگزار کننده، این نمایشگاه از نظر وسعت و تعداد شرکت‌کنندگان نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار می‎رود.
در این نمایشگاه تعداد ۱۰۰۹ شرکت داخلی و ۵۷۲ شرکت خارجی از ۳۵ کشور جهان شامل اتریش، آلمان، آذربایجان، اسپانیا، استرالیا،آمریکا، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بحرین، برزیل، بلژیک، تایوان، ترکیه، جمهوری چک، چین، دانمارک، روسیه، ژاپن، سنگاپور، سوئد، سوئیس، فرانسه، فنلاند، قزاقستان، هلند، هند، هنگ کنگ، کره جنوبی، کرواسی، کانادا، لهستان، نروژ، مالزی و موناکو در فضای نمایشگاهی به وسعت  ۷۰,۰۰۰ متر مربع انواع تجهیزات استخراج نفت و گاز، تجهیزات بهره برداری، تجهیزات پالایش و پخش، تجهیزات ابزار دقیق، برق و الکترونیک، و سایر قطعات وابسته و همچنین آخرین نوآوریهای خود را در این عرصه در معرض بازدیدکنندگان قرار دادند.

نمایشگاه بین المللی نفت , پتروشیمی
 

با توجه به مهم‌ترین هدف برگزاری این نمایشگاه، که تلاش برای جذب سرمایه‌ و انتقال فناوری و معرفی شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی است به نظر می رسد استقبال خوب از نمایشگاه امسال را می توان از نکات حایز اهمیت نمایشگاه بیست و سوم برشمرد.

علاوه بر حضور وزیر نفت در آئین افتتاحیه ی نمایشگاه بیست و سوم در میان رخدادهای خوب نمایشگاه امسال  باید به بازدید رئیس‌جمهور از نمایشگاه اشاره کرد. در جریان این بازدید، وزیر نفت، معاون علمی فناوری رئیس‌جمهوری و نعمت‌زاده مشاور ارشد وزیر نفت و جمعی از مدیران نفتی، روحانی را همراهی کردند.

در این نمایشگاه تعدادی از شرکت های عضو انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی نیز حضور داشتند که از آن جمله می توان به شرکت های برق و الکترونیک پرتو صنعت، رهپویان اندیشه دنا، سامان انرژی، مهندسی بین المللی فولاد تکنیک، مهندسی برق و الکترونیک قشم ولتاژ، کامپیوتری برگ، مولد گشتاور ایرانیان، نوین دانش آینده، آریا ابزار دقیق پیشرو، پویش طرح سامان انرژی، مهندسی کنترل های صنعتی حنیف، سایبر صنعت، تأمین احتیاجات فنی تهران، و مپنا اشاره نمود.

گفتنی است دبیر انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی به همراه مدیر روابط عمومی و مدیر اجرایی انجمن ضمن بازدید از برخی غرفه­های اعضای این انجمن در نمایشگاه، با مدیران شرکت­های مذکور نشست­های صمیمانه­ای را برگزار کردند و طی آن علاوه بر بحث و تبادل نظر در خصوص مسایل صنفی در جریان آخرین دستاوردهای شرکت­های اتوماسیون در صنایع نفت و گاز قرار گرفتند. همچنین نمایندگان انجمن با حضور در غرفه­ی شرکت­های موج نیرو و گروه پیشروان فاتک از حمایت های ایشان در قالب حضور مستمر در بخش آگهی های ماهنامه­ی تخصصی صنعت هوشمند با سابقه­ی انتشار بیست ساله به عنوان اولین ماهنامه­ی تخصصی در حوزه­ی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق، تقدیر کردند. در حاشیه­ی بازدیدهای انجمنی از غرفه های حاضر در نمایشگاه نفت امسال، مهندس وحید تیموری، دبیر انجمن صنفی شرکتهای اتوماسیون صنعتی نشست هایی را  نیز با مدیران عامل شرکت­های الکترو سیستم آروین و شرکت SICK ایران برگزار و ضمن آشنایی با روند فعالیت این شرکتها، به بحث و تبادل نظر در مورد مسایل روز صنعت اتوماسیون و حوزه های مرتبط پرداختند.

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی در روز چهارشنبه مورخ ۱۹/۰۲/۹۷ به کار خود پایان داد.

به تشخیص مجریان نمایشگاه، «اتوماسیون صنعتی» ارتباط مستقیم با صنعت نفت ندارد!!!!!!

حال نکته ­آنجاست که طی سال­های گذشته همواره عملکرد عوامل درگیر در برگزاری نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران، اعم از سازمان توسعه­ی تجارت، شرکت ملی نفت ایران و مجریان منتخب، به دلیل برخوردهای غیراصولی و سلیقه­ای قبل و حین برگزاری نمایشگاه، مورد انتقاد مشارکت کنندگان، به ویژه اعضای این انجمن بوده است و مدیریت این نمایشگاه به عنوان بزرگ­ترین رخداد صنعتی کشور به گونه­ای بوده که به محرومیت بخش اعظمی از شرکت­های توانمند ایرانی از جمله شرکت­های اتوماسیونی، از حق مسلم­شان مبنی بر استفاده از فرصت برگزاری نمایشگاه مذکور جهت ارایه­ی توانمندی­های خویش، منجر شده است.

با این همه عوامل درگیر در برگزاری نمایشگاه بیست و سوم نیز نشان دادند که نه تنها عزمی برای توجه به انتقادات وارده در سال­های قبل و رفع نقائص موجود ندارند بلکه قصد کرده­اند تا همچنان به روال­های غیراصولی موجود که کم­ترین نتیجه­ی آن بی سر و سامانی غیرقابل انکار در فرآیند واگذاری فضاهای نمایشگاهی و بی­نصیب ماندن خیل عظیمی از صنعتگران کشور از فرصت حضور در نمایشگاه است، ادامه دهند.

سؤال مهم­ این که براساس چه معیار و شاخصی، نام انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی برای دومین سال پیاپی  و جمع کثیری از شرکت­های عضو این انجمن که مسؤولیت تأمین کالا و اجرای پروژه، در حیاتی­ترین بخش صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، یعنی سامانه­های اتوماسیون، ابزاردقیق، کنترل و ایمنی را برعهده دارند با این توجیه که «عملکرد ایشان ارتباط مستقیم با موضوع نمایشگاه ندارد!!!» از فهرست مشارکت کنندگان حذف شده و در فهرست انتظاری مشمتل بر حدود ۸۰۰ شرکت و سازمان قرار گرفته است؟ آیا در واگذاری غرفه به شرکت­های خارجی نیز چنین دقت نظرهایی وجود داشته یا به دلیل حضور ارزی آنها و احتمالاً درآمد بیشتر برای سازمان دهندگان نمایشگاه، هر که پول بیشتری پرداخته از الویت بالاتر نیز برخوردار شده است؟

آیا اختصاص بخش اعظمی از فضای نمایشگاهی در بهترین و مرغوب­ترین سالن­ها، آن هم با دست و دلبازی فراوان، به ادارات و سازمان­های متعدد زیرمجموعه­ی وزارت نفت، در حالی که صدها شرکت بخش خصوصی در فهرست انتظار قرار گرفته­اند و در نهایت نیز امکان حضور در نمایشگاه­ها را نیافتند، دارای توجیه کافی هست؟

آیا این نوع رفتار با صنعتگران ایرانی که در دوران سخت تحریم مانع از توقف چرخ اقتصاد کشور شدند؛ دورانی  که حتی شرکت­های درجه سه و چهار غربی هم حاضر به حضور در پروژه­های ایران نبودند، شایسته و مستحق ایشان است؟ صد البته در شرایط کنونی و پس از خارج شدن آمریکا از توافق برجام، که همچون گذشته نقش شرکت­های ایرانی را پر رنگ تر خواهد کرد، چه پاسخی از سوی مسؤولان امر در راستای این سو گیریهای چندگانه می توان داشت؟

و سؤال آخر این که چه زمانی قرار است شعارهای زیبایی همچون «اقتصاد مقاومتی»، «حمایت از بخش خصوصی»، «حمایت از توان داخل»، ««اتکاء به درون»، «حمایت از کالای ایرانی» و … علاوه بر در و دیوار و بنرها و بیلبوردهای خوش رنگ و لعاب در ذهن و تفکر مسؤولان و متولیان صنعت و اقتصاد کشور نیز نقش بندد؟

درباره مدیر سایت

بررسی بیشتر

FAT , SAT , Covid 19 , PMPLS , SMO , اتوماسیون صنعتی

تبدیل محدودیت به فرصت برای پیشرفت

تبدیل محدودیت به فرصت برای پیشرفت در طول تاریخ معاصر و باستان و تجربیات بدست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *