اینترنت اشیاء – بخش هفتم

تعریف اینترنت اشیاء: واقعیت در حال تحول

تعریف اینترنت اشیاء از چند طریق در حال تکامل است:
نهادهای صنعت در زمینه هایی که هنوز استانداردسازی ندارند، تعاریف و توضیحات اینترنت اشیا را به روز می کنند.
بازار نیز در حال تحول و تغییر دیدگاه ها و تعاریف است. مانند آنالیزورها یا شرکت های مرتبطی، که در فضای IoT بسیار فعال هستند: بسیاری از آنها شرایط خود را ابداع کرده اند.
طرز تفکر در مورد اینترنت اشیاء تغییر کرده است. شما می توانید چیزها را بر اساس آنچه هستند و آنچه نیستند تعریف کنید. همچنین می توانید با تمرکز روی ویژگی های آنها، تعریفشان کنید. و تا آنجا که ما به مهمترین سؤالی که باید در یک تعریف پاسخ دهیم مربوط می شود: چرا و چگونه از «چیزی» استفاده می کنیم؟
ما کمتر به «چیزها» و فناوری های اینترنت اشیاء و بیشتر به واقعیت و زمینه گسترده تری که اینترنت اشیاء در آن قرار دارد نگاه می کنیم. بسیاری از کاربردها و تمرکز روی نتایج (خدمات) ضروری تر است.
حال که اینترنت اشیاء به عنوان یک «واقعیت» دارای مزایا و پیامدهایی است که بسیاری هنوز نمی توانند آن را درک کنند، ما باید روایت را تغییر داده و از منظر جامع به IoT نگاه کنیم:
۱. چگونگی ارتباط آن با افراد، فرآیندها، داده ها، تجارت، نوآوری، مفهوم و …
۲. نتایج و اهداف در منظری یکپارچه، با توجه به اکوسیستم های ارزش، فناوری های مرتبط، تجارت و بسترهای نرم افزاری.
و ما باید از بسیاری از پروژه ها، موارد و نمونه های IoT در خارج یاد بگیریم.

رشد نمایی اینترنت اشیاء

همانطور که قبلاً دیدیم اینترنت اشیاء هنوز مسیری طولانی را در پیش دارد و رشد دستگاه های متصل یا «چیزهای هوشمند» با حل شدن چالش های مختلف، همچنان طی سال های آینده به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

در این راستا به راحتی می توان گفت که، با وجود این که مدت هاست در مورد اینترنت اشیاء صحبت می کنیم و این حقیقت است که IoT در بسیاری از صنایع یک واقعیت می باشد، اما ما همچنان در سال های آغازین هستیم.

اگرچه انتظار می رود که، به عنوان یک اصطلاح و مفهوم، اینترنت اشیاء از بین برود و فقط به بخشی از یک هنجار جدید تبدیل شود، ولی ما همچنان از آن موقعیت خیلی دور هستیم. توجه کنید که به هرحال در زمینه کسب و کار بهتر است در جهت تحقق پذیرش و انجام پروژه ها روی اهداف و موارد کاربردی متمرکز شوید تا درباره IoT.
با رشد نمایی که گارتنر «پیوند نیروها» می نامد، در بسیاری از زمینه های دیگر مانند ترافیک، ذخیره سازی، ظرفیت پردازش، حجم داده ها، قابلیت های شبکه رشد می کند.
اینترنت اشیاء در بسیاری از صنایع، کاربردها و زمینه ها وجود دارد. برخی از پروژه ها هنوز در مرحله آزمایشی هستند و برخی دیگر ستون اصلی فرآیندهای مهم عملیات و نوآوری ها هستند. به عبارت دیگر میزان تغییر شیوه های زندگی، کار و انجام امور تجاری بستگی به بستر اینترنت اشیاء دارد.

پیش بینی تعداد دستگاه های متصل – نمایی در حال تغییر

پیش بینی های دقیق در مورد اندازه و تکامل چشم انداز اینترنت اشیاء تمایل دارد که بر تعداد دستگاه ها، لوازم و سایر مواردی که به هم متصل هستند و رشد حیرت انگیز این حجم از دستگاه های IoT با قابلیت IP (IP-enabled) متمرکز شود همان طور که داده هایی که آنها تولید می کنند، با ابعادی حیرت انگیز در سال های آینده خواهند بود.
شاید به نظر می رسد که اینترنت اشیاء هنوز جایگاهی ندارد. با این وجود اشتباه نکنید: در حال حاضر بزرگ تر از آن است که بسیاری معتقدند و در برنامه های

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا
تعداد دستگاه های متصل به IoT – تا سال ۲۰۲۱ تعداد ۴۶ میلیارد

کاربردی بیشتر از آنچه در برنامه هایی که معمولاً رسانه ها ذکر می کنند، استفاده می شوند.
در عین حال این یک حقیقت است که افزایش دستگاه های متصل سرعت و شتاب بیشتری می گیرند. زمانی که اولین نسخه این راهنمای اینترنت اشیا را نوشتیم، تقریباً در هر ساعت یک میلیون ارتباط جدید برقرار شده و در حدود ۵ تا ۶ میلیارد موارد متفاوت به اینترنت متصل شده.

تا سال ۲۰۲۰، سیسکو انتظار دارد ۲۰ میلیارد دستگاه در اینترنت اشیاء وجود داشته باشد. تخمین ها برای ۲۰۳۰ به ۵۰ میلیارد دستگاه رسیده و برخی پیش بینی ها حتی صعودی تر بوده است، با بیان اینکه تا سال ۲۰۲۵ تا ۱۰۰ میلیارد دستگاه وجود خواهد داشت.

حقیقت این است که زمانی که ما درباره پیش بینی های اخیر می نوشتیم، موارد جدیدی از قبل منتشر شده بوده است. علاوه بر این، تحقیقات مختلف برداشت های مختلفی دارد و مهم است که بین دستگاه های IoT، پایانه های IoT و دستگاه های متصل تفاوت قائل شویم گرچه اغلب دستگاه های IoT و دستگاه های متصل به صورت متقابل استفاده می شوند.
وقتی برای اولین بار این مقاله را نوشتیم گارتنر تخمین زد که تا سال ۲۰۲۰ ما در جهانی با بیش از ۲۶ میلیارد دستگاه متصل زندگی خواهیم کرد. همان طور که تصویر زیر نشان می دهد سیسکو در آن زمان پیش بینی کرده بود که ۳۷ میلیارد «چیز» هوشمند تا سال ۲۰۲۰ به اینترنت وصل شود (پیش از این، شرکت در مورد ۵۰ میلیارد صحبت می کرد) و برخی دیگر حتی فراتر از ۲۰۰ میلیارد نیز رفتند.

در پایان سال ۲۰۱۶ پیش بینی های بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دستگاه متصل (IoT فعال) در سال ۲۰۲۰ متغیر بود.
طبق تحقیقات Juniper Research (اطلاعات آخر سال ۲۰۱۶)، تعداد دستگاه های متصل IoT، حسگرها و محرک ها در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۴۶ میلیارد خواهد رسید.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا
طبق گفته سیسکو بیش از ۹۹ درصد از موارد موجود در دنیای فیزیکی هنوز به اینترنت وصل نشده اند

منابع و پیش بینی های متنوع در این زمینه

صرف نظر از اعداد دقیق، یک چیز واضح است: چیزهای زیادی وجود دارند که هنوز هم می توانند به هم متصل شوند و مطمئناً می توان تصور کرد که احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ به تعداد کمتری از دستگاه های متصل (۲۰-۳۰ میلیارد) خواهیم رسید.

تنوع منابع و سرعتی که داده های مربوط به تعداد دستگاه های متصل پیش بینی شده منتشر می شود، بسیار زیاد است که ما می خواهیم بخشی را با پیش بینی های چندین منبع، با تاریخ دقیق برنامه ریزی کنیم و به روز باشیم.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا این پیش بینی ها بسیار متفاوت هستند. در میان آنها مطمئناً عدم اطمینان و چالش های مختلفی در مورد اینترنت اشیاء وجود دارد که بیشتر به دلیل وقایع تأثیرگذار در مورد امنیت و حفظ حریم خصوصی در میان مردم ایجاد می شود.

این واقعیت نیز وجود دارد که بدیهی است اینترنت اشیاء توسط کسانی که علاقه به انجام این کار دارند (مانند شرکت هایی که راه حل[۱] های اینترنت اشیاء را می فروشند) بزرگنمایی شود. این بدان معنا نیست که اینترنت اشیاء صرفاً یک بزرگنمایی است (که البته در ابتدای این هزاره بوده است).

با این حال، واقعیت ها، داده ها و حتی تعاریف مربوط به اینترنت اشیاء چنان گسترده هستند که گویی همه پیش بینی ها صرفاً تلاش هایی هستند، که اغلب در منظر و جایگاهی از شبهه قرار می گیرند.

ادامه دارد

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

 

[1]  soloution

درباره مهندس حمید بهنگار

مدیر عامل شرکت پرتو تاپ رایان عضو کمیته اسکادا، تله متری و اینترنت اشیا انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی کارشناس ارشد مهندسی فناوری اطلاعات -گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

بررسی بیشتر

TSN , TAS IEEE802.1 , اترنت بی درنگ , افزونگی , شبكـه مبتنی بر TSN , Internet of Things , Redundancy

شبکـه مبتنی بر TSN چیست؟

شبکـه مبتنی بر TSN چیست؟ کلمه TSN سرواژه Time Sensitive Networking است و در حقیقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *