هیأت های حل اختلاف

فراهم شدن بستر رسیدگی عادلانه به اعتراضات اعضای انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در هیأت های حل اختلاف مالیاتی

براساس ماده ۲۴۴ قانون مالیات های مستقیم، «هیأت های حل اختلافات مالیاتی» به عنوان تنها مرجع قانونی حق رسیدگی به کلیه اختلافات مالیاتی میان مؤدیان و سازمان امور مالیاتی را دارند. در صورت اعتراض و درخواست مؤدی جلسات هیأت های مذکور تا سه مرحله پی در پی شامل «بدوی»، «تجدیدنظر» و «مکرر» برگزار خواهد شد و مؤدی می تواند اعتراض به رأی هر هیأت را به هیأت بعدی ارایه نماید.

براساس بند ۳ این ماده ی قانونی، هر هیأت حل اختلاف مالیاتی ‌از سه نفر شامل یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور؛ یک نفر قاضی و یک نفر نماینده از «تشکل‌های ‌صنفی»، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، یا اتاق تعاون یا جامعه حسابداران رسمی ایران یا مجامع حرفه‌ای یا شورای اسلامی شهر «به انتخاب مؤدی» تشکیل می شود.

طی سنوات گذشته انتقادات متعددی از سوی اعضای انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در خصوص نحوه تشکیل هیأت های مذکور، نحوه رسیدگی به اعتراضات مؤدیان و عدم اشراف اعضای هیأت ها نسبت به اعتراضات مطروحه و حتی گاهی تشکیل سوری هیأت ها با حضور تنها یک عضو از سه عضو و در نتیجه صدور آراء غیرعادلانه به انجمن واصل گردیده است.

از همین رو انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی به منظور بهره گیری حداکثری از ظرفیت های قانونی در راستای حفظ حقوق مشروع اعضا و فراهم شدن بستر لازم برای رسیدگی آگاهانه و عادلانه به پرونده های ارجاعی از سوی شرکت های اتوماسیونی به هیأت های حل اختلاف مالیاتی، از مدت ها پیش به منظور اصلاح اشکالاتی که پیش تر به آنها اشاره شد تعاملات گسترده ای را با مسؤولان سازمان امور مالیاتی و همچنین واحدهای مرتبط در اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران در دستور کار خود داشته است که در نتیجه آن و براساس درخواست انجمن و با حکم رییس امور مالیاتی شهر و استان تهران سه کارشناس خبره ی معتمد به نام های آقایان «رضا شعاعی»، «محسن حبیب زاده» و «محمودرضا خاکی» به عنوان نمایندگان انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی به هیأت های حل اختلاف مالیاتی استان تهران معرفی شدند.

گفتنی است برابر قانون، در فرآیند رسیدگی به اعتراض یک مؤدی در هیأت های حل اختلاف، هر نفر به عنوان نماینده ی صنف تنها می تواند در یکی از هیأت های بدوی، تجدید نظر و مکرر حضور یابد. بنابراین جهت فراهم شدن امکان بهره گیری حداکثری از ماده قانونی مذکور نیاز به معرفی حداقل سه نماینده از سوی انجمن بود که برابر آنچه پیش تر گفته شد اقدام لازم در این خصوص انجام گردید.

شایان ذکر است تسری احکام صادره از سوی رییس امور مالیاتی شهر و استان تهران به تمامی ادارات امور مالیاتی کشور در حال حاضر در دستور کار انجمن اتوماسیون می باشد و امید می رود در آینده ای نزدیک شاهد تحقق این مهم باشیم.

از این پس شرکت های عضو انجمن می توانند همزمان با تسلیم ‌اعتراض خود به برگ تشخیص در مهلت قانونی، نامبردگان را به عنوان نماینده صنف به هر یک از هیأت های حل اختلاف مالیاتی معرفی نمایند. توجه به این نکته ضروری است که در صورت عدم معرفی نماینده از سوی مؤدی در مدت مقرر، سازمان امور مالیاتی با توجه به نوع فعالیت وی یا موضوع مالیات مورد رسیدگی، از بین نمایندگان مندرج در متن قانون یک نفر را به صلاحدید خود انتخاب خواهد نمود.

درباره مهندس وحید تیموری

دبیر انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی / سردبیر ماهنامه صنعت هوشمند

بررسی بیشتر

اینترنت اشیاء , سیستم های سایبر فیزیکی , سیستم های نهفته , سیستم های بی درنگ , IoT

انقلاب چهارم صنعتی

انقلاب چهارم صنعتی گزارشگر: محمد حسن موحدی بخش اول آقای دکتر مهدی کارگهی، دانش آموخته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *