خانه / کسب و کار / مجمع عمومی عادی و فوق العاده­ سال ۱۳۹۶

مجمع عمومی عادی و فوق العاده­ سال ۱۳۹۶

انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی

مجمع عمومی سالیانه انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی

حرکت به سوی انسجام صنفی

به گزارش روابط عمومی، مجمع عمومی عادی انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی در بیست و دومین سال فعالیت این انجمن و با حضور نمایندگان اعضای رسمی، در روز چهارم بهمن ماه امسال در ساعت ۱۴:۳۰ در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد. حضور چهره­ های جوان و پیشکسوت و تلفیق شادابی و پویایی جوانی در کنار سال ها تجربه و مهارت، از جلوه های زیبای این مراسم بود. در مجمع امسال، علاوه بر برگزاری انتخاب بازرسان انجمن، ارایه و تصویب گزارش صورت‌ های مالی منتهی به ۳۰/۰۷/۹۶، ارایه‌ی گزارش عملکرد یک‌ ساله­ هیأت‌ مدیره دوره­­ هشتم انجمن و دبیرخانه، خیر مقدم به شرکت­ های جدید، بودجه پیشنهادی سال آتی انجمن و انتخاب روزنامه‌  کثیرالانتشار در دستور کار قرار داشت.

مجمع امسال نیز همچون مجامع عمومی عادی برگزار شده در چند سال گذشته، در نوبت نخست به رسمیت رسید که این مهم نشان از نگاه مثبت اعضا به انجمن و اهتمام جدی ایشان نسبت به فعالیت ­های گروهی و صنفی دارد.

ارایه­ گزارش یک‌ ساله­ عملکرد هیأت‌ مدیره و دبیرخانه

پس از اعلام رسمیت جلسه، اعضای هیأت رییسه­ مجمع توسط حاضران انتخاب شدند که با اجماع نظر حاضران، اعضای هیأت رییسه­ مجمع را هیأت مدیره انجمن تشکیل دادند و در نهایت، آقای حیسن فرهادی، رییس هیأت مدیره­ انجمن و مدیر عامل شرکت فراموج پویا به سمت رییس مجمع، آقای مهدی شهابی، نایب رییس هیأت مدیره­ انجمن و مدیر عامل شرکت صنعت هوشمند آسیا به سمت نایب رییس مجمع، آقای مسعود مهرداد، عضو هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت کامپیوتری برگ به سمت ناظر اول، آقای امیر نصرت ذوالفقاری، عضو هیأت مدیره­ انجمن و مدیر مهندسی کنترل و ابزاردقیق شرکت تام ایران خودرو، به سمت ناظر دوم و آقای مهران باباپور، عضو هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت منابع انسانی ایراث طرح – ایده به سمت منشی انتخاب شدند.

ارایه گزارش عملکرد  هیأت مدیره‌ دوره‌ هشتم در سال دوم و گزارش فعالیت دبیرخانه‌ انجمن نخستین دستور این جلسه بود. گفتنی است این گزارش در قالب مجلدی به صورت مکتوب از سوی دبیرخانه ی انجمن به مجمع ارایه شد.

این گزارش، پوشش دهنده­ اقدامات انجام‌شده و در دست اجرای هیأت‌ مدیره در حوزه‌های مختلف کاری هیأت‌ مدیره، به همراه نتایج حاصل شده و همچنین اقدامات پیشنهادی برای آینده بود. بخش انتهایی این گزارش به تعداد جلسات هیأت‌ مدیره، سهم هریک از محورهای کاری هیأت مدیره از مصوبات و نیز مقدار زمان صرف‌ شده توسط اعضای هیأت مدیره جهت حضور در جلسات داخل و خارج از انجمن اختصاص داشت. ارایه گزارش عملکرد هیأت مدیره با بیانات آقای مهندس فرهادی رییس هیأت مدیره­ دوره­ هشتم انجمن آغاز شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

تقویت ارتباط انجمن با وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارتقاء جایگاه و اعتبار انجمن نزد معاونت امور صنعتی این وزارتخانه و همچنین مدیران دفاتر، مشاوران و کارشناسان مربوطه به منظور ایجاد قدرت در راستای پیگیری مطالبات صنفی اعضای انجمن همواره یکی از زمینه­ های اصلی فعالیت هیأت مدیره دوره­ هشتم انجمن بوده است. فرهادی در این ارتباط به مواردی از جمله، پیگیری اجرایی شدن آیین نامه­  نظارت بر حسن اجرای قانون حداکثر، اعلام فهرست توانمندی­ های ساخت داخل اعضای انجمن وفق قانون حداکثر، پایش پروژه ­های بزرگ کشور از لحاظ رعایت سهم ساخت داخل و انعکاس موارد نقض قانون به وزارت صنعت و همچنین اعلام نظر در خصوص استعلام ­های وزارتخانه صنعت در خصوص امکان ساخت داخل تجهیزات و سیستم­ های اتوماسیون صنعتی، برگزاری نشست با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیر کل دفتر ماشین ­سازی و تجهیزات و مدیر کل صنایع برق و الکترونیک، مدیر گروه خدمات فنی و مهندسی، حضور در نشست­ های مدیران عالی وزارت صمت با مسؤولان تشکل ­ها، انعکاس موارد اعلامی از سوی وزارت صنعت به اعضا، ارایه­ اطلاعات درخواستی به این وزراتخانه و سازمان ­های زیرمجموعه، درخواست شناسایی تخصص «یکپارچه­ سازی سیستم­ های اتوماسیون صنعتی» به عنوان تولید و پیگیری صدور پروانه­ بهره­ برداری برای شرکت­ های یکپارچه­ ساز و سازنده­ سیستم­ های اتوماسیون صنعتی و پیگیری قرارگیری تخصص «یکپارچه ­سازی سیستم ­های اتوماسیون صنعتی» در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، اشاره نمود و ابزار امیدواری کرد در تمامی موارد مطرح شده بتوان به اهداف پیش بینی شده انجمن دست پیدا کرد.

شورای هماهنگی تشکل­ ها مهندسی، صنفی، حرفه­ای کشور

فرهادی در ادامه به  موضوعات در دست پیگیری شورای هماهنگی تشکل های مهندسی، صنفی و حرفه ای کشور اشاره و بیان نمود براساس هماهنگی ­های به عمل آمده با اعضای شورای هماهنگی، توافق شده که تمامی موضوعات مربوط به سازمان برنامه و بودجه از طریق این شورا پیگیری شود. ایشان در ادامه به مواردی از جمله؛ حضور در جلسات اصلی شورا، عضویت و حضور فعال در کارگروه تدوین استراتژی شورا، کارگروه تشخیص صلاحیت، عضویت و حضور فعال در کمیته­ تشخیص صلاحیت مشاوران، کمیته­ تشخیص صلاحیت پیمانکاران، کمیته­ تشخیص صلاحیت پیمانکاران طرح و ساخت، حضور در نشست­ های دوره ­ای مدیران تشکل ­های عضو شورا، حضور در جلسات کمیته نظام فنی و اجرایی، عضویت و حضور فعال در کمیته بررسی و ارایه­ راهکارهای تأمین مالی و روش ­های اجرایی آن در واگذاری طرح ­های نیمه تمام و کمیته دایمی بیمه و مالیات، حضور در جلسات نهاد تعامل و نیز حضور در جلسات بررسی وضعیت پروژه های واگذار شده به شرکت های غیرخصوصی، را از دیگر اقدامات انجمن جهت حضور مؤثر در این شورا بیان کرد و اضافه شدن رشته­ اتوماسیون به عنوان یک رشته­ مستقل در رشته ­های پیمانکاری نظام فنی و اجرایی، انعکاس تأثیرگذار دیدگاه­ های انجمن در خصوص اصلاح آیین­ نامه­ جدید ارزیابی پیمانکاران، مشاوران و پیمانکاران طرح و ساخت به معاونت برنامه ­ریزی، شرایط عمومی پیمان و ارتقاء اعتبار و جایگاه انجمن نزد دیگر تشکل­ های بخش خصوصی، را از نتایج بدست آمده در تعامل نزدیک با شورا بیان کرد و خاطر نشان کرد تا با بهره ­گیری از پتانسیل شورا  و تداوم همکاری مؤثر بتوان از ظرفیت ­های این تشکل در رفع مشکلات صنفی اعضای انجمن استفاده نمود.

فدراسیون صنعت نفت ایران

در ادامه ی جلسه آقای مهندس مهرداد، عضو هیأت مدیره انجمن و عضو هیأت رییسه­ فدراسیون صنعت نفت ایران به حضور فعال خود در تمامی جلسات هیأت رییسه­ این فدراسیون اشاره و خاطر نشان کرد تلاش می کنیم با حضور فعال در روند فعالیت­ های فدراسیون نفت و معرفی انجمن به عنوان یک تشکل تأثیر گذار به دیگر تشکل­ های بخش خصوصی و تثبیت جایگاه انجمن، در راستای  پیگیری منافع مشترک بخش خصوصی از طریق این فدراسیون گام برداریم.

اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران

در ادامه گزارش عملکرد هیأت مدیره­ دوره هشتم در سال دوم، آقای فرهادی به اقدامات و فعالیت های مستمر و هدفمند انجمن با اتاق های بازرگانی ایران و تهران به عنوان پارلمان بخش خصوصی اشاره و عضویت در هیأت نمایندگان اتاق ایران و حضور در جلسات ماهانه­ هیأت نمایندگان، عضویت در کمیسیون کار، مالیات و تأمین اجتماعی، انجام تکالیف قانونی در قبال اتاق، حضور منظم کارکنان دبیرخانه در گردهمایی­ ها، جلسات و دوره­ های آموزشی اتاق، اطلاع­ رسانی هیأت­ های تجاری و اتاق­ های مشترک به اعضا، انعکاس مشکلات اعضا در رابطه با قوانین مخل کسب و کار، حضور فعال در فرآیند ارزیابی و رتبه­ بندی تشکل­های عضو اتاق، اعلام نظر در خصوص پایش محیط کسب و کار، انعکاس دیدگاه ­های انجمن در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده، را از اقدامات انجمن از طریق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و حضور نماینده­ انجمن به عنوان تنها نماینده تشکل ­ها در اتاق فکر تأمین اجتماعی اتاق تهران، پیشنهاد اضافه شدن «رشته اتوماسیون صنعتی» به تخصص ­های کارشناسان رسمی دادگستری، حضور منظم کارکنان دبیرخانه در گردهمایی­ ها، جلسات و دوره­ های آموزشی، انعکاس مشکلات اعضا در زمینه­ تمدید کارت­ های بازرگانی اعضا را از اقدامات انجمن در تعامل با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برشمرد.

معرفی نماینده­ انجمن به هیأت ­های بدوی تشخیص مطالبات تأمین اجتماعی و هیأت های حل اختلاف مالیاتی و نیز تعاملات صورت گرفته با وزارت نفت در جهت معرفی توانمندی های اعضای انجمن به منظور استفاده­ حداکثری از توان اعضای انجمن در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال و GC های همکار این شرکت و نیز دیگر پروژه های نفت، از دیگر تلاش هایی بود که گزارش آنها از سوی فرهادی ارایه گردید.

در ادامه آقای مهندس شهابی، به تعامل با اتاق های مشترک و رایزنان بازرگانی کشورهای همسایه و هدف انجمن در راستای توسعه مناسبات و همکاری های مشترک انجمن با هدف توسعه­ بازار شرکت­ های اتوماسیونی اشاره نمود. نشست با رییس دانشکده­ برق دانشگاه خواجه نصیر طوسی در جهت گسترش روابط صنعت و دانشگاه از دیگر اقداماتی بود که شهابی در گزارش خود ارایه نمود.

در بخش دیگر گزارش عملکرد یک ساله­ هیأت مدیره­ دوره­ هشتم آقای مهندس ذوالفقاری، عضو هیأت مدیره انجمن و مدیر مهندسی کنترل و ابزار دقیق شرکت تام ایران خودرو، در گزارش خود به روند تعاملات صورت گرفته با شرکت نمایشگاهی مسه اشتوتگارت آلمان در جهت برپایی هر چه منسجم تر دومین نمایشگاه اتوماسیون ایران در تیر ماه ۹۷ اشاره و تمامی شرکت­ های حاضر در جلسه و نیز سایر شرکت های فعال در زمینه ی اتوماسیون صنعتی را به حضور در این نمایشگاه دعوت نمود. گفتنی است اولین دوره این نمایشگاه در خرداد ماه امسال در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و با همکاری انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی، برگزار گردید که مورد استقبال شرکت های داخلی و خارجی نیز قرار گرفت.

دبیرخانه

بخش پایانی این گزارش به گزارش موضوعات مرتبط با دبیرخانه انجمن اختصاص داشت که توسط آقای مهندس تیموری دبیر انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی ارایه شد. وی به گزارش های ارایه شده از سوی اعضای هیأت مدیره  اشاره و خاطر نشان کرد که این گزارش به نوعی انعکاس دهنده تلاش ­های همکاران خدوم اینجانب در دبیرخانه نیز هست.

معرفی و تقدیر از زحمات کارکنان دبیرخانه­ انجمن بخش دیگر بیانات دبیر انجمن را تشکیل می­داد و در این ارتباط از خانم ­ها مهندس سمیرا محمودی مدیر داخلی انجمن و مدیر اجرایی ماهنامه­ صنعت هوشمند، معصومه بلدی مسؤول مالی انجمن، عاطفه بنایی طراح گرافیک ماهنامه صنعت هوشمند و مسؤول سایت انجمن، ماریه بزرگی مسؤول دفتر انجمن، مهندس آرزو یزدانی کارشناس آگهی ماهنامه­ صنعت هوشمند و المیرا محمودی کارشناس فروش صنعت هوشمند و آقای هادی بنایی مدیر روابط عمومی انجمن تقدیر و تشکر به عمل آمد.

انتخاب بازرسان انجمن

پس از ارایه‌ی گزارش سال مالی منتهی به ۳۰/۷/۹۶ و گزارش بازرسان و اعلام نظر اعضا، نوبت به معرفی کاندیداهای بازرس و در ادامه برگزاری انتخابات تعیین بازرسان انجمن رسید که در نهایت پس از شمارش آراء، آقای مهندس حسین ریاحی و آقای مهندس پژمان تراکمه به‌عنوان بازرسان انجمن و آقای مهندس میرحامد شجاعی به عنوان بازرس علی ­البدل انتخاب شدند.

دیگر مصوبات مجمع عمومی عادی

با عنایت به جدول بودجه­ ارایه شده از سوی خزانه ­دار انجمن آقای مهندس مهران باباپور، و توضیحات ارایه شده از سوی ایشان در خصوص برنامه ­های انجمن به منظور دست یابی به منابع درآمدی جدید و پایدار برای انجمن، علاوه بر حق عضویت پرداختی از سوی اعضا، پیشنهاد ایشان مبنی بر عدم افزایش حق عضویت انجمن برای سال مالی پیش رو مورد تأیید اعضای مجمع قرار گرفت و مجمع با حق عضویت ماهانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال موافقت کرد.

همچنین گزارشی از وضعیت اعضای بدهکار ارایه شد و اختیار تصمیم گیری پیرامون اعضای بدهکار از سوی مجمع به هیأت مدیره­ انجمن تنفیذ گردید.

همچنین روزنامه‌ی اطلاعات به‌ عنوان روزنامه‌ی کثیرالانتشار تعیین شد.

تقدیر از اعضای فعال انجمن و خیر مقدم به اعضای جدید

در بخش پایانی مجمع از مدیران عامل و نمایندگان شرکت­ های عضو حاضر در کمیته های انجمن، بخاطر حضور مستمر و ایفای نقش مؤثر در جلسات و همکاری با هیأت مدیره تقدیر شد.

مجمع عمومی عادی نوبت اول انجمن در ساعت هفده و سی دقیقه به کار خود پایان داد.

تشکیل نهاد داوری انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی

عرصه­ تجارت، عرصه­ سود و زیان است و بنگاه ­های اقتصادی براساس هزینه و فایده تشکیل می شوند و با انگیزه تحصیل سود، دست به فعالیت می زنند و قراردادها و معاملات تجاری مهم ترین ابزار تحقق این هدف بشمار می روند. در مذاکرات قراردادی، هر یک از طرفین به دنبال اهداف خاص خود می باشند، اما همین که به نقطه­ بهینه و تعادل دست یابند، به انجام معامله رضایت می دهند و از نظر حقوقی، قرارداد با اراده ی همراه تراضی طرفین (قصد و رضا) منعقد می شود. با این همه، گاه پس از انعقاد قرارداد و در جریان اجرای کار، به ویژه در قراردادهای دراز مدت، یکی از طرفین از آن نقطه ی رضایت یا از شرایط و اوصاف موضوع معامله، تعریف و تفسیر دیگری پیدا می کند، و گاه برای خود حقوق و امتیازات قراردادی خاص قایل می شود که مورد قبول طرف مقابل قرار نمی گیرد. همین که یکی از طرفین، حقی را مطالبه نماید یا ادعایی را طرح کند و طرف دیگر آن را انکار کند و نپذیرد، «اختلاف» به وجود می آید.

در عرصه ی تجاری، وقوع اختلاف لزومأ و همیشه ناشی از زیاده خواهی یا تخلف عمدی از تراضی اولیه، یا مقاومت و مخالفت غیرموجه با حقوق طرف مقابل نیست، بلکه گاهی مدعی، با حسن نیت ادعایی را که به گمان او صحیح است، طرح می کند و طرف مقابل هم با حسن نیت و براساس برداشتی که از قرارداد دارد، ادعای مدعی را رد می کند. همین ویژگی هاست که دعاوی و اختلافات تجاری یا اقتصادی را از نزاع و مخاصمه در معنای اصلاحی آن جدا می سازد و همین ویژگی هاست که اقتضا می کند شیوه ای مناسب و درخور برای حل و فصل دعاوی تجاری تعبیه و تدبیر شود. از طرفی، بروز اختلاف حقوقی در روابط اقتصادی و تجاری، از جمله موانع گسترش و روان سازی این روابط است و اگر به شیوه ای درست و مطمئن حل و فصل نشود، آسیب های فراوانی را در پی خواهد داشت. بی­گمان نمی توان از قبل، از پیدایش هرگونه اختلاف یا ادعای حقوقی در معاملات و قراردادهای تجاری جلوگیری نمود. اما پس از بروز اختلاف، می توان حل و فصل آن را تدبیر و مدیریت کرد تا در راستای اهداف بنگاه و برنامه های تجاری طرفین قرار گیرد و از اینکه به یک عامل مزاحم و تأخیری در روابط اقتصادی تبدیل شود، جلوگیری نمود یا حداقل از آسیب های آن کاست. شیوه های خاص برای حل و فصل دعاوی تجاری مانند داوری یا سازش یا میانجی گری و روش های جایگزین (ADR) برای همین منظور تعبیه شده اند. در این خصوص بدیهی است که هر چه مرجع رسیدگی کننده به اختلاف تخصصی تر بوده و نسبت به موضوع قرارداد و زیر و بم آن اشراف بیشتری داشته باشد امر داوری با سهولت و قابلیت اطمینان بیشتری انجام شده و آراء صادره به عدالت نزدیک­تر خواهد بود.

از همین رو و با عنایت به مراجعات و درخواست­های مکرر از انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی مبنی بر ایفای نقش داوری در موارد حل اختلاف قراردادهایی که موضوع آنها به نوعی با فعالیت­های زیرمجموعه­ی اتوماسیون صنعتی مرتبط است، هیأت مدیره­ی انجمن اتوماسیون براساس پیشنهاد کمیته­ی حقوقی انجمن و با تکیه بر بررسی­های کارشناسانه­ی صورت گرفته از سوی این کمیته، تصمیم به ایجاد ساز و کاری در انجمن به منظور فراهم شدن امکان پاسخگویی درست و اصولی به درخواست­های داوری در قراردادهای مرتبط با فعالیت­های اتوماسیون صنعتی گرفت و به منظور ایجاد پشتوانه­ی قانونی برای تحقق این مهم، پس از اخذ مشورت­های لازم از مبادی ذی ربط در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصمیم به درج این موضوع در اساسنامه­ی انجمن گرفت.

به همین منظور پس از پایان مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده­­ی انجمن نیز با حضور اکثریت اعضاء برگزار گردید و موضوع اضافه شدن بند ۲۰ به ماده­ی ۲۴ اساسنامه ی انجمن مبنی بر تشکیل نهاد داوری به منظور رسیدگی، فصل خصومت و در نهایت صدور رأی در خصوص دعاوی و اختلافات ناشی از قراردادها، خواه به موجب توافق اصحاب دعوی یا حسب ارجاع پرونده از مراجع ذی­صلاح قانونی، به مجمع عمومی فوق­العاده ارایه و مورد تصویب مجمع مذکور قرار گرفت.

مجمع عمومی عادی و فوق العاده­ی انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی در سال ۱۳۹۶ در ساعت هجده به کار خود پایان داد.

پس از اتمام مجامع انجمن، اعضای حاضر در جلسه به بحث و بررسی پیرامون مسایل صنفی، بیان مطالبات و دیدگاه­های خود پرداختند که این نشست صمیمانه و اثر بخش از نکات حایز اهمیت مجمع امسال بود. موضوع چگونگی انعکاس توانمندی­های انجمن در پروژه­های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از جمله مهم­تریم موضوعات مورد بحث در این بخش بود.

در پایان این جلسه، اعضای هیأت مدیره  انجمن از نمایندگان شرکت های حاضر دعوت نمودند تا با حضور بیش از پیش و منسجم تر در جلسات کمیته­های عمومی و تخصصی، انجمن را در پیگیر مسایل و خواست­های صنفی اعضا یاری کنند

 در نهایت جلسه در ساعت ۱۹:۳۰ با گرفتن عکس یادگاری به کار خود پایان داد.

درباره مدیر سایت

بررسی بیشتر

استفاده از رسانه‏ های اجتماعی در کسب و کارهای B2B

استفاده از رسانه ‏های اجتماعی در کسب و کارهای B2B با توسعه ی استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *